За незабавна реформа в здравеопазването, която да постави на равна нога общинските и частните болници, за да не останат периферните региони без здравеопазване.За това се обявиха участващите в проведения в Кърджали международен семинар лекари,кметове и общински съветници от цялата страна. Във форума озаглавен „Реалности и регионални приоритети на здравеопазването в България.Необходимост от инвестиции в нови технологии,освен български специалисти се включиха гости от Гърция и Сърбия. Семинарът бе организиран от „Клъстер на здравните региони” с председател д-р Андрей Кехайов, МБАЛ”Д-р Атанас Дафовски” –Кърджали със съдействието на Българската академия на науките.
Общинските болници са обречени. Кадрите им изтичат към областните здравни заведения или частните клиники. Те нямат лоби в Министерството на здравеопазването и НЗОК. Не срещат подкрепа и от Българският лекарски съюз. Това обяви в разгорещена дискусия кметът на Златоград Мирослав Янчев.Според него се толерират частните болници,което води до концентрация на кадри в столицата и големите градове.
Истинска катастрофа очаква периферията на страната,ако загинат общинските болници.Един от начините е практическо сливане на областна с общински болници.Това е алтернатива на този етап. Кадровите проблеми са сериозни.Ако не се вземат мерки ,катастрофата е неизбежна.Това посочи в експозето си д-р Атанас Атанасов, изп.-директор на МБАЛ-Шумен. Той е бивш председател на Сдружението на общинските болници и директор на здравното заведение в Нови пазар. С благословията на Министерството на здравеопазването извършва практическото сливане на болницата от Нови пазар с областната в Шумен. Държавната болница получава втори адрес на дейност. Първоначално лекарите били скептични,но сега одобрението е налице.
Кърджалийска област е една от най-подходящите сливане по подобие на здравните заведения в Шумен и Нови пазар.В ръцете на общинските съвети в Ардино и Крумовград са решенията за подобна стъпка.И двете болници са оголени от лекари и медицински сестри.Моделът заложен от Шумен и Нови пазар е единствения, при който ще оцелеят общинските болници,подчерта домакинът на семинарът д-р Тодор Черкезов, изп.-директор на МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски”.
Той посочи,че от болницата в Златоград вече са изявили желание да слеят дейността си с държавната болница в Кърджали, пренебрегвайки Смолян. Една от предпоставките е Здравните каси да се договорят за принципа „Където пациента,там и клиничната пътека”. Налагат се и нормативни промени.
Съществува неудобство заради това, че пациентът трябва да бъде транспортиран на по-далечни разстояния, но ще получат адекватно лечение. В Швейцария и Германия закриват болници,защото разчетите сочат, че транспортът включително с хеликоптери излиза по-евтино от поддръжката на болници в труднодостъпни или отдалечени райони, посочи д-р Черкезов.
Той изнесе доклад на тема здравен и медицински туризъм.В тази връзка бе представена и върхова технология на частна верига от клиники от Гърция- Иатрополис Медикал Груп.Георгия Филипоу и Лияна Сидери представиха свръхмодерно лечение на онкологични заболявания с кибернож. Единственият на Балканите се намира в клиника в Атина,където ходят да се лекуват пациенти от много европейски страни.На ден се извършват 12 манипулации.Стойността на киберножа е 15 млн.евро.
Планираме подобни семинари и в други райони на страната.Целта е да възбудим дискусия за съдбата на здравната система.Готови сме да организираме и национална конференция.Трябва да се действа бързо.Диспропорциите в отделните региони са катастрофални,заключи д-р Андрей Кехайов.
Георги Кулов