Доц. Иво Христов: Отделянето на област с център Кърджали може се случи, както в Косово, само ако мощен геополитически фактор поиска това

Доц. Иво Христов е магистър по право и доктор по социология на правото на СУ „Св. Климент Охридски“. Доцент е в катедра „Приложна и институционална социология“ във философско-историческия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“. Доц. Иво Христов направи най-прецизната дисекция на събитията, обагрили годината във вътрешно- и външнополитически план. Кой управлява Борисов, има ли разцепление в ДПС, ще бъдат ли отделени от територията ни Източните Родопи с център Кърджали и защо Третата световна война ще бъде много по-зловеща, отколкото предишните две? Отговорите само в интервюто, което доц. Христов даде пред Костадин Филипов за читателите на delo.bg  в самия край на годината.

Кървавите, безпрецедентни и прецизно организирани атентати на 13 ноември в Париж и сваленият руски самолет от Турция, който като че ли стана официалният повод за началото на Трета световна война. Това ли са събития в международен план, очертали 2015 г., доц. Христов?

– Не бързайте с Третата световна война. Тя няма да ни се размине, казвам го със зловещ хумор, но все още не е това, което много хора очакват, защото тази война тече отдавна. Тя е от съвършено друго измерение. Тя на нашите сърца, умове и души вече е нанесла огромни последици и щети. Огледайте се само какво става с нашите нрави, нашите деца и това не е само у нас, това е в световен мащаб. Ето защо тази война е различна, но резултатите ще бъдат още по-зловещи, отколкото Първата и Втората световна война. Тя е без фронтове, без страни, без официални противници, без окопи, но е много по-зловеща, отколкото другите две.

Какво имате предвид като казвате по-зловеща, докъде може да ескалира този конфликт?

– Преформулиране на човешкото същество като такова, подмяна на исконни, вековни човешки ценности, превръщане на огромни маси от хора в биороботи през цялото време дълбоко убедени, че те живеят в най-свободния от всички възможни светове. Метафората на Пинк Флойд с ходещите чукове тук е докарана до абсолютен абсурд, виртуозен абсурд. Не е нужно да подчините големи маси от хора и да ги насъскате един срещу друг със старите класически средства. Това вече става по друг начин. Тази отрова се движи в умовете на хората, превръща ги в безмозъчни същества, при това дълбоко убедени, че те живеят в най-свободният от всички възможни светове. Това е перверзията на ситуацията и тя е чудовищна. Масова, мащабна манипулация, оглупяване на огромни маси от хора, липсата на елементарни ориентири за добро, за лошо, за това къде къде започват пясъците на посредствеността. Не е нужно да ходите много далече, просто вижте какво става с България – една относително цивилизована средноразвита европейска страна за 25 години беше превърната в една дивашка карикатура на страна и на хора.

​В средата на декември в т.нар. Сараи на Доган в Бояна на високо ниво бяха отнети всички лидерски функции в ДПС на Лютви Местан, тъй като се е изправил срещу националните интереси на България. Има ли разцепление в ДПС и как това ще повлияе на политическите процеси у нас?

– Докато не се сменят генералните проблеми и системата, която провежда тези проблеми – много важно дали Доган щял да смени Местан или обратно, дали Пеевски ще бъде назначеният брокер или ще го сменим с Гудевски. Няма разцепление в ДПС, просто Доган изхвърли Лютви Местан, който се опита да се еманципира от него като използва Турция за целта. Местан беше „сготвен“ и той ще последва съдбата на другите отцепници, които в годините са вървели и са правили такива опити в системата на ДПС. Въпреки широко разпространеното клише, че ДПС е протурска партия, разбирайте пета колона на Анкара в България, българското ДПС – организацията на българската олигархия и на част от българския протурски (като етнически състав) елит никога не е бил оръжие на Анкара.Причината е проста – ако ДПС стане пета колона на Анкара, те ще загубят собствената си ценност, а тяхната ценност се състои в това да бъдат както те обичат да казват „незаобиколим фактор в българската политика“. Стане ли част от широката османска политика, ще престане да бъдете какъвто и да е субект, а ще се превърне в обект. И всъщност тъкмо лидерите на ДПС и електората на ДПС ще отнесат по пълна програма негативите от един такъв чисто фантасмагоричен сценарий, какъвто между другото не може да се случи.

Ще успее ли Местан ще сформира своя партия и каква ще е съдбата на Пеевски?

Местан, опирайки се на широкия гръб на Турция, ще се опита да разиграе турска националистическа карта в България и мисля, че това ще бъде неговият край в политически смисъл. Местан вече приключи. Що се отнася до Пеевски, той не е най-важният проблем в България. Олигархичната система няма да се промени у нас, тя е светая светих на българския преход. ДПС събира в капка вода уродството на българския преход.Елиминирането на каквито и да е механизми на меритокрация (бел.ред. – форма на държавно управление, която се основава на участие в управлението на заслужилите), на свободно движение на хора, които да отстояват своите интереси чрез своите качества. Един сложен лифт, социален, пирамидален, в който богоизбрана част от един определен елит раздава „пържолките“, а друг порциите. Този модел ще ни заведе на дъното. Няма го субекта, който ще ни изведе от този олигархичен модел – аморфното оглупяло българско население, това ли е субектът? Или пък още по-аморфната и безропотна маса на българските турци-мюсюлмани. Няма такова нещо! В България ако нещо се случи, то ще се случи като външна геополитическа комбинация и обективното рухване на олигархичния модел, поради липсата на ресурс. Това е единственият шанс.

Борисов остана настрана от свалянето на Местан. Дори отказа да се срещне с външния министър на Турция. Кой управлява премиерът ни, доц. Христов?

– Елитите на ГЕРБ и ДПС работят много отдавна заедно. Мълчанието на Борисов е рамо на Доган. Не знам в двойката Борисов-Доган кой е водещият и кой воденият. Както вече казах Местан разчита изцяло на турския фактор, за да използва външен ресурс и да се еманципира от Доган, в тази връзка става дума за две олигархични клики в ДПС – нито едната, нито другата е по-добра, но втората използва вътрешния турски ресурс плюс далеч по-големите си чисто индивидуални качества (Ахмед Доган). Доган и Местан са несъизмерими величини. Това затъване в блатото можеше да продължи с лишаване на България дори от имитацията на суверенитет, който има в момента, говоря в турските райони и в Родопите, ако не се беше случило събитието с руския самолет, което изправи челно Русия и Турция и от там се пристъпи към бърза, светкавична реакция на цезаровото сечение, което Доган реализира.

Споделяте ли тезата, че у нас катастрофата отдавна се е състояла, а в момента живеем в посткатастрофическа ситуация и от НРБ сме се превърнали в ОРБ – Олигархична Република България. Какво е нужно, за да оцелее България?

– Не смятам, че в днешното българско население (не мога да кажа народ) липсват качества и то не е в състояние да осъзнае драматизма на собственото си мизерно битие. Забележете как се дешифрира сегашната ситуация – през дребни битовизми. Ще го кажа съвършено ясно – с много малко ярки изключения, България няма интелектуален капацитет, който да интерпретира ситуацията адекватно. Съжалявам, но това е истината. Това, което в момента наричаме Олигархична Република България не е нищо друго освен мутация на късния социализъм. У нас не се е извършила никаква революция, никаква промяна, всичко това е посипано от приспивните приказки на т.нар. Преход. Просто българската късна комунистическа олигархия с нейния специфичен чисто биографичен и антропологичен профил, плавно ограби страната, пусна огромна част от населението в режим „свободно падане“ във всички измерения – икономически, социални, дори чисто биологически. Тя беше продадена от Горбачов на т.нар. наши западни партньори, които пък от друга страна нямат абсолютно никакъв интерес тук да има каквато и да била субектност. Ето защо се получи обективно съвпадение на вътрешната животинска логика на оцеляването на една тясна социална група на късния социализъм с външната геополитическа логика и имаме сегашния резултат в България.

Отец Боян Саръев заяви, че някой ден ще се събудим и ще видим, че Източните Родопи вече не са част от България, същото го е пророкувала и проницателката Слава Сердюкова. Очаквате ли нещо подобно да се случи. Има ли опасност Източните Родопи да се превърнат в българското Косово с център Кърджали?

– Кърджали не е Косово, единственото общо е, че започва с К. Ако има нещо, което е плашещо това е, че България се е оттеглила от Родопите, най-вече от Източните Родопи много отдавна, още преди четвърт век. Българският политически субстрат се е оттеглил от тези райони, поради липсата на перспектива и на работа. Дивашкото закриване на индустрията там, което основно се крепеше на българския етнически инженерен капацитет и технологии доведе след себе си до буквално обезбългаряване на цялата тази област. Отделянето на област с център Кърджали може се случи, както в Косово, само ако мощен геополитически фактор поиска това. (Иначе ако САЩ не бяха взели челен курс да разбият Югославия и досега Косово щеше да бъде интегрална част от СФРЮ, бъдете сигурни в това!) Вътрешната ерозия, демографска, национална, спихването на българската национална тъкан, което особено видно в т.нар. смесени райони, може да бъде процес, който може да трае десетки години и да не бъде активиран, но ако външен фактор реши да направи това, може да се случи буквално за една нощ.

При условие, че България е член на НАТО, може ли отделянето на която и да е част от страната ни да се случи на практика?

– Въпросът Ви е хубав, защото обикновено се дава пример с Кипър, а когато беше разделен, Кипър не беше член на НАТО. Друг е въпросът доколко днешното НАТО е същото НАТО от преди 25 години. Първо, няма такова нещо като европейски фактор, защото Европа е едно изтъркано и безсъдържателно клише и второ, разбира се, това е възможно само и единствено, ако САЩ поискат това. Дотолкова, доколкото интересите на Турция и САЩ съвпадат в определени сфери, но не съвпадат в други (Сирия) мисля, че играта е доста по-сложна. Ще го кажа съвсем директно: под въпрос е поставена не толкова териториалната цялост на България (нещо, което винаги е стояло под въпрос), а по-скоро териториалната цялост на Турция.

http://delo.bg

Източник: kardjali.bgvesti.net

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини