Подробностите от изследването ще бъдат публикувани в сп. Behavioral Brain Research през февруари 2016 г.
"Чувството за посока при мъжете е по-ефективно. Те просто по-бързо са способни да достигнат необходимата точка", казва проф. Карл Пинтцка.
Учените от Норвежкия университет за естествени науки и технологии са установили, че мъжете се справят по-добре с поставените задачи. Но доколко това е свързано с половите хормони, станало ясно в хода на изследването.
Въз основа на резултатите от магнитно-резонансна томография било установено, че в процеса на ориентиране в пространството мъжете и жените задействат различни участъци от главния мозък (хипокампа и фронталните дялове). Според изследователите това е резултат от еволюцията – мозъкът на мъжете и жените се е развивал различно поради различията в дейността – мъжете се занимавали основно с лов, а жените – със събирателство.
Но при въвеждане на тестостерон у жените било установено, че те започват да използват хипокампа в същата степен, в която го използват и мъжете. Това доказва връзката между чувството за посока с половите хормони.
Загубата на чувство за ориентация у човека се явява един от симптомите на Алцхаймер. Изследователите се надяват, че резултатите от тяхната работа ще помогнат на учените да разберат как възниква и се развива заболяването, и да помогнат на тези, които вече имат поставена диагноза.