НС отхвърли на първо четене промени в Закона за местните данъци и такси, с които се въвежда алтернативен данък за облагане на таксиметровия превоз на пътници.
Законопроектът бе отхвърлен, като за него гласуваха със 71 гласа „за”, 38 „против” и 42 „въздържал се”. Основно промените бяха подкрепени от народните представители от ПГ на ГЕРБ и двама от ПГ на АБВ, останалите парламентарни групи гласуваха с „против” и „въздържал се”.
Участие в дебатите взе и министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, който заяви, че е необходим баланс между всички интереси, така че таксиметровата услуга да бъде в полза на потребителя и да не нанася щета на изпълнителя.
„Предложението ми е да не се създава хаос в системата и да остане старият режим и още следващата седмица да се направи работна среща между всички заинтересовани страни и между първо и второ четене да се балансират интересите”, обясни Московски.
Според председателя на Комисията по бюджет и финанси и депутат от ПГ на ГЕРБ Менда Стоянова (един от вносителите на проекта), с промените в закона, таксиметровите шофьори ще плащат местен данък в размер на 400 лева, но според опозицията, по този начин се натоварва цял бранш с допълнителни данъци и с промените се позволява на големите превозвачи да не плащат ДДС.
Народният представител от ДПС Йордан Цонев заяви, че парламентарна група на ДПС ще се въздържи от подкрепа на промените в Закона за местни данъци и такси.
Таско Ерменков от БСП каза, че в момента има големи таксиметрови компании, които издават пълномощни на шофьори и ги задължават да купуват таксита на лизинг. Той обясни, че почти всичко е за сметка на шофьора и е на негов гръб.
"Нека да се отнасяме сериозно с важните закони. Те определят колко пари ще останат на хората да живеят. Бъдете разумни и недейте да влизате в лесната схема да събирате много пари и да оставяте малко на хората. Призовавам министър Московски да вземе отношение и да обясни какво се случва с таксиметровите шофьори с тази поправка. БСП няма да подкрепи този закон”, каза още Таско Ерменков.
Йордан Цонев го репликира, като обясни, че те трябва да отчитат обороти, но не отчитат, не плащат корпоративен данък и го крият.
„Който работи, трябва да си плаща данъците. Затова казах, че не е добре направен закона”, добави Цонев.
Жельо Бойчев от БСП подчерта, че този закон, внесен от ГЕРБ, е пореден пример, че ГЕРБ обещава едно, а прави точно обратното.
„Този вид данък се въвежда без становище на МФ какъв ще бъде ефектът и последствията от него. Ваше право е да си въвеждате нови данъци, но не виждам никакво основание да правите промени в Закона за автомобилните превози”, заяви Бойчев.
Независимият депутат Велизар Енчев призова Менда Стоянова да не се крие и да каже чии интереси обслужва.
От своя страна Менда Стоянова даде лично обяснение, като заяви, че е лобист за държавния бюджет и призова да се даде възможност на всички обикновени хора, карайки такси, да го правят за своя сметка.