В тазгодишния доклад „Икономическа свобода по света: годишен доклад 2015” България не показва напредък, а задълбочава регулирането на бизнеса и гражданите. В класацията, изготвена от канадския институт „Фрейзър” и разпространен за България от Института за пазарна икономика, България се нарежда на 42-ро място от 157 държави и територии, включени в изследването за 2015 година.
Миналата година България беше на 39-то място, но в тазгодишното издание резултатът ѝ намалява и страната вече е на 42-ро място.
Докладът измерва икономическата свобода (свободния избор, конкурентните пазари, сигурността на частната собственост, принципите на правовата държава и т.н.), анализирайки политиките и институциите в 157 държави и територии. Докладът е за 2013 г. – последната година, за която има налични официални данни за всички страни.
“Високото ниво на преразпределение и вмешателство от страна на държавата, изключително неефективната съдебна система и задушаващата бюрокрация отново се доказват като основните фактори, спъващи икономическата свобода в България“, коментира Зорница Славова от ИПИ.
По думите й тазгодишният доклад показва, че страната не само че не отбелязва напредък, но и задълбочава регулирането на бизнеса и гражданите. По-притеснително е, че най-проблемните сфери като независимостта и безпристрастността на съда, доверието в полицията и административната тежест продължават да пречат на развитието на икономиката и намаляват доходите. "Тази ситуация за поредна година показва липсата на политическа воля за реформи и все по-голямата намеса на държавата” , твърди икономистът.
Къде е България
Резултатът на България в тазгодишното изследване е 7,33 т. от максималните 10 точки (при 7,38 т. и 39-то място в миналогодишното), което нарежда страната на 42-ро място заедно с Чехия, Ямайка и Швеция. Този резултат поставя страната на 15-то място в ЕС, като средният резултат на страните в ЕС е малко по-висок (7,36 т.).
Мястото на България е обусловено от оценката на икономическата свобода по няколко показателя:
Размер на правителството (6,88 т.) – тук България получава максимални точки за плоския данък, но общият резултат е намален заради нарастващия размер на правителствените разходи. Най-ниският резултат в тази категория отново е заради относително високото ниво на държавните трансфери и субсидии.
Съдебна система и право на собственост (4,93 т.) - България продължава да получава най-ниска оценка именно за тази група показатели. Основните причини за това са ниските оценки за независимостта и безпристрастността на съда, както и за доверието в полицията. Резултатът на България дори намалява през 2013 г. спрямо предходната точно в тези най-проблемни области. От всичките 42 индикатора в индекса най-ниската оценка за поредна година е за независимостта на съда – 2,22 т. от максималните 10 точки.