"Гърция си е много добре. Банките може да не работят, държавата може и да е зле, но хората са си добре - отдавна са си изтеглили парите и плащат на гурбетчиите на ръка. Гърците си печелят яко от туризъм и селско стопанство, вадят две-три реколти и винаги имат пари. Ние, българите, сме много по-зле." Това разказва дългогодишният гурбетчия Доналд Джеферсън от доспатското село Барутин.
Доналд стана известен, че кръсти себе си и сина си на американски президент. Така вдъхвал повече доверие пред гръцките си партньори. От началото на прехода ходи на гурбет при съседите, а сега върти бартери с търговци от района на Кавала - той им доставя дървени палети, те му дават камък за декорации.
В няколко доспатски села от години разчитат на гурбета в Гърция, за да се изхранват. Освен от Барутин, стотици гурбетчии поемат напролет и от съседните села Црънча и Бръщен. "Нашенци берат тютюн при съседите, защото тук ще изкарат много по-малко. От Гърция семейство от двама души се връща с 10 000-15 000 лв. чисто за шест месеца работа", разказват в Црънча.
Покрай паниката с кризата в Гърция обаче от гурбета към южната съседка има отлив. Според кмета на Црънча Илин Долапчиев десетки работници от селото са се пренасочили заради по-добро заплащане към Великобритания и други държави.
Но от тези, които са в Гръцко в момента, никой не се оплаквал, че има проблеми заради финансовата криза. "Нашите хора ходят при едни и същи чорбаджии от години и затова с плащането няма проблем. Сега имаме към 100 души в Гърция от Бръщен. Особеното при нас е, че на всички от селото заради това, че са дългогодишни работници, им се плаща в края на сезона, имат си доверие с работодателя. Ако нещо им потрябват пари спешно, чорбаджията им дава", разказа кметът на Бръщен Кемал Кочаков.
Селото е известно с рекордния си брой гурбетчии. Тази година на работа в чужбина са заминали 400 от общо 950 жители. В последните години обаче и от Бръщен ходят на гурбет основно в Англия. Връзката им е местният човек Салих Ходжов, който станал менижър на голяма земеделска фирма. Бръщенци берат малини, къпини и ягоди. Салих викал само тукашни хора, защото им има доверие.
В емигрантските села обясняват, че все пак предпочитат да работят в Западна Европа. Причините са няколко - гърците не плащат осигуровки, работата при тях е много повече, а заплащането не е чак толкова добро.
„Ние от чужбина издържаме България, връщаме се и разплащаме данъци, осигуровки и сметки. Опразваме джобовете през зимата, напролет сме на нулата и пак тръгваме към чужбина", разказват сем. Якубови, които дълги години са били на гурбет в Гърция, но сега са в Англия.