Увеличеният период, за който се изчислява т. нар. скъпоплатено майчинство, все още не се е отразил върху изплащаните обезщетения. За първите три месеца размерът им се е вдигнал средно с 40 лв. спрямо година по-рано. Така средното обезщетение е стигнало 455 лв. за първото тримесечие на 2015 г., показват данните на Националния осигурителен институт.
Новият, по-дълъг период за изчисляване на скъпоплатеното майчинство трябва да се отрази на жените, чийто 45-дневен болничен преди раждането е започнал след 1 януари, обясняват от НОИ. Срокът за изчисляване на майчинството през първата година отново бе увеличен от началото на годината на 24 месеца, след като правителството на Пламен Орешарски го намали на 18 месеца, но ГЕРБ си върна техния по-дълъг срок от 2 г., който бе при първия кабинет на Борисов. Мотивът бе да се избегнат злоупотребите на жени, които се осигуряват на по-високи пари само в последните месеци.
За първата година майките получават 90% от дохода, върху който са се осигурявали две години назад. Според разчетите рестрикцията трябва да намали обезщетението за майчинство средно с 12 лв., а НОИ да спести 6 млн. лв. за цялата година. Изчисленото средно обезщетение за страната обаче се дължи основно на столицата, Софийска област и Варна - единствените области, където майките гледат децата си с над 400 лв. месечно.
В столицата парите за бременност и раждане са 633.54 лв. Във Варненско - 414.30 лв., а в Софийска област - 409 лв. За сравнение - майките в Хасковско вземат почти два пъти по-малко - 323 лв. В област Кърджали - с два лева повече. В Благоевград пък вземат средно по 332 лв. 166 536 души през тримесечието са получавали обезщетение за бременност и раждане.
gergana_1433746365