Кметът на Кърджали инж.Хасан Азис управлява града вече трети мандат. Под негово ръководство общината успешно реализира проекти, които са финансирани от Европейски фондове. По този показател Кърджали е в челната тройка на страната. В интервю пред Kmeta.bg, инж.Хасан Азис споделя, че целта на управлението му е да се подобрят условията на живот на местните жители, а Кърджали да стане привлекателна дестинация за туристи.
- Г-н Азис, преди дни в Кърджали се проведе първи общоградски курбан. Как се роди идеята за него ?
- Общият курбан в градска среда е не само първи за Кърджали, но и за страната. Представители на двете етнически общности пожелаха да отправят заедно молитва за здраве на всички жители. Курбан се прави и при християните, и при мюсюлманите. Той можеше да бъде отделно в църквата и отделно в джамията. Искам да подчертая, че идеята дойте от хората, от техните многократни молби. Същото предложение чух и от енорийския свещеник отец Петър, и от районния мюфтия Бейхан Мехмед. И най-естествено беше да се организира общоградски курбан. А поводът е увеличилите се през последните месеци случаи на катастрофи с нашенци, природните бедствия, свлачища, които нанесоха много сериозни щети на инфраструктурата и най-вече на домове на жители от общината. Вероятно курбанът ще стане ежегоден.Добре е хората да се събират и да отравят молитва за общото ни здраве, за общото ни щастие и за общия ни дом Кърджали.
- Какви други прояви за събиране на хората от различни етноси се провеждат в града и общината ?
- Вече 10 години на пазара в Кърджали отбелязваме деня Ашуре. Смисълът на този ден е, че както живеем заедно хора от различни етноси и религии, така заедно да споделяме най – истинските човешки радости. За тези години над 45 хиляди родопчани са опитали от ашурето, а денят се превръща в символ на общия празник на кърджалийци.
През 2013 г. бе учредена наградата "Мултикултурният човек" в рамките на Инициативата "Мултикултурният град". Призът се връчва на кърджалиец за принос в развитието на интеркултурния диалог и за разширяване разбирането за иновация в този контекст. Кърджали е домакин на много различни фестивали, на които си дават среща хора на изкуството. Един от тях „Кърджали – столица на толерантността” има особен смисъл. С него искаме да покажем, че културата на отделните етноси в България представлява пъстър букет, който е част от националната култура.Тук сме посрещали фолклорни ансамбли, представящи българската, турската, ромската, арменската, татарската и каракачанската общности у нас. Празникът на терлика около 6 септември всяка година събира в Дъждовница творци от различни балкански страни и университети, старото училище в това малко село край Кърджали се превръща в артцентър на млади поети, художници, фотографи, музиканти. Вече 15 години продължава и Международният фестивал „Перперикон”. Опознаване културата на различните етноси започва още при най – малките в детските градини, продължава и при по – големите в училище. Чрез изкуството, което е най-прекия мост между хората, децата се запознават с традициите, свързани с Коледа, Байрям, Великден, Гергьовден.
- Кои са проектите, които приключват до края на този мандат ? Какви бяха приоритетите ?
- За нас приоритет е грижата за хората. Искаме Кърджали да продължава да се развива и бъде носител на нещо, което обединява хората и да става все по - добро място за живеене.
Завършваме един от мащабните проекти, свързани с „Водния цикъл” и изграждане ан Пречиствателна станция по ОП „Околна среда” за 70 млн. лв.Приключи строителството на третата част от най – големия парк „Арпезос – Север”. Така в центъра на града вече има над 200 дка паркова площ за близо 12 млн. лв. по ОПРР. Седем училища и детски градини в града и селата бяха обновени по проект за енергийна ефективност за близо 3 млн лв. Около 4 млн. лв. са вложени за развитие на устойчив туристически продукт по проект „Перперикон –дом на богове и хора”. Общината провежда активна социална политика.Приключи строителството на 3 центъра от семеен тип и едно защитено жилище за 2,4 млн. лв. по ОПРР.
В момента се работи по Регионалното депо за отпадъци-първи етап за 6 млн.лв.от МОСВ. В селата Бойно и Черешица се реализираха проекти за изграждане и реконструкция на канализационна мрежа и водопроводи. Продължаваме с газификацията на града.
В момента правим всичко възможно кърджалийци да се възползват от Националната програма за енергийна ефективност на жилищни сгради и вече 19 блока са одобрени за саниране.
- Каква е общата стойност са проектите през последните години ?
- За последните години реализираните проекти са за 120 млн лв. по различни програми. Община Кърджали е в първата тройка в страната по брой проекти, финансирани по европейски програми. Това, което ни носи удовлетворение, от една страна, е че сме осигурили на всеки жител инвестиция за около 1 200 лв. От друга, общината съдейства да бъдат разкрити 1800- 2000 работни места чрез т. нар. „инвестиции на зелено”. Най -голяма е тази вложена за изграждането на трети корпус на завод „Теклас”. Дейностите по различните европроекти също създават заетост на хората.
- Кой е най – големият проблем в общината, който не търпи отлагане ?
- Проблеми винаги има за решаване. Несъмнено този, който се очертава като много сериозен е свързан със свлачищата. Кърджали в момента е най – големият свлачищен район в страната. Проливните дъждове и снежното бедствие нанесоха много щети на инфраструктурата, но в няколко населени места буквално свлачищата „погълнаха” домове на хората. В Сипей, Невестино, Енчец общо 6 къщи са срутени, над 20 са с конструктивни изменения, което застрашава живота на собствениците. За пострадалите сме осигурили места, където временно могат да живеят. След оглед на засегнатите обекти експерти на МГУ посъветваха, че решението е предприемане на спешни укрепителни мерки. Това, разбира се, не е по възможностите на една община, затова търсим съдействие от държавата за осигуряване на финансов ресурс от няколко милиона лева.
- Предстои откриването на третата част на парк „Арпезос –Север”. Какво предвижда още доизграждането на този „зелен проект” на най- големия парк в България?
- С реализирането на този проект Кърджали се превръща в най-зеления град на България с най-голямата паркова зона в централната част на града с площ вече от над 200 дка. Чрез него се оформя пространството на идеалния център, като се обогатява с едно прекрасно място за почивка, за свободното време и за организиране на различни прояви. Специално третата част на парка даде възможност да се отвори връзката между най – големия кв.„Възрожденци и района на Пазара в старата градска част.На площ от 70 дка са изградени комбинирани игрища за хандбал и баскетбол с мобилни баскетболни кошове, игрище за волейбол и бадмингтон с трибуни за зрители, площадка за фитнес на открито, велоалеи.
Амбицията ни е цялостното изграждане на парк„Арпезос-Север” да продължи с оформяне на атракционна част „Кърджали ленд” в крайбрежната зона на река Арда. Така ще привлечем гости и туристи не само от съседните области Смолян и Хасково, но и от Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, а защо не от Алесандруполис, Комотини и Ксанти и Алесандруполис. Техническите проекти са готови, както и за пешеходния мост, който ще свърза първа и втора част на парк ”Арпезос –Север”, предвидено е строителство и на амфитеатър, но за всичко това търсим финансираме по различни програми.
- Миналата година стартираха важни проекти в сферата на спорта. Кои са те?
- Наистина 2014 бе година на спорта, но усилията за модернизиране на базата продължава и през тази. Кърджали се очертава като център на плажния волейбол в страната, градът няколко пъти е домакин и на офроуд състезание.Подписани бяха договори с ММС и стартираха проекти за ремонт и изграждане на спортни обекти за 4,6 млн.лв.,които не се ремонтирани през последните 20 и повече години. Това са закрития плувен басейн „Арпезос” и стадион „Дружба”. Изграждат се и многофункционални спортни площадки в пет населени места.