Около 900 хил. агнета се изяждат у нас по Великден и Гергьовден, от тях обаче около половината са внос, твърди Синапов.
Глоба до 30 хил. лв. застрашава търговците, които предлагат вносно агнешко като българско. За това предупредиха от Комисията за защита на потребителите (КЗП), която започна предпразнични проверки по пазари, месарски магазини и хипермаркети.
Търговците ще трябва да представят документ за произхода на стоката. Ако има нарушения, ще се налагат санкции за нелоялни търговски практики, които заблуждават потребителите, каза главният секретар на КЗП Иван Бъчваров. Трикът минава, защото хората търсят предимно българско месо, а тази година то е по-малко заради болестта „син език”, която в някои райони на страната помете цели стада. Българската стока е по-малко и заради лошите метеорологични условия, които попречиха овцете да се заплодят навреме, съобщи председателят на асоциацията на животновъдите Бойко Синапов.
Около 900 хил. агнета се изяждат у нас по Великден и Гергьовден, от тях обаче около половината са внос, потвърди Синапов. От очакваните 600 хил. български агнета за продан през тази година някои се раждат в момента, а други още не са достигнали оптималното тегло от 20 – 22 кг.
Според Синапов търговците отдавна „са си изплели кошница“. По Нова година например бе внесено евтино новозеландско, оттогава то се съхранява в складовете и сега се пуска между българското на същата цена. Проблемът не е, че се продава месо от Нова Зеландия, Румъния или Германия, а че не казват на хората откъде е внесено, обясни Синапов. В момента целите агнета в магазините се продават по около 12 лв. за кг.
За произход и правилна етикетировка ще се проверяват и яйцата. Комисията за защита на потребителите ще инспектира магазините и за обявените промоции и великденски намаления. Според закона, за да бъде намалена една стока, трябва да бъде продавана 1 месец на старата цена. Върху етикета трябва да има стара и нова цена или процент на намалението.