Общините от област Кърджали, които бяха против изграждането на газовата връзка между България и Гърция, сега водят истинска война, за да получат синьо гориво през отклонения от бъдещата тръба.
Газопроводът трябва да свързва газопреносните системи на двете държави между гръцкия град Комотини и българския Димитровград. По-голямата част от трасето минава през област Кърджали. По него ще се транспортират над 1 млрд. куб. м азерски газ годишно, който ще идва по Трансадриатическия газопровод (ТАП) през Гърция.
Само допреди няколко месеца общините настояваха трасето да бъде променено заради многото възражения на собствениците на земи за размера на обезщетението, което се плаща за правото на преминаване през имотите им. Това забави изграждането на газопровода и дори и в момента процедурата с обезщтенията все още не е приключила.
Общините в областта сега приемат стратегии за привличане на инвестиции. На срещите с предприемачи обаче едно от основните условия е наличието на газоснабдяване. При разговори с фирмата изпълнител на проекта за интерконекторната връзка с Гърция - „Газтек“, станало ясно, че фирмата няма лиценз за изграждането на газоразпределителни подстанции. Право на това имала „Сити газ“, а в работния проект фирмата е поискала изграждане на подстанции само в Кърджали и Димитровград.
„Обясниха ни, че е по-евтино да изградят газопровод от Кърджали до Кирково, въпреки че българо-гръцкият газопровод преминава през наша територия, оплака се кметът на Кирково Сали Рамадан. В момента общините от област Кърджали настояват за промяна на работния проект на газовата връзка и създаване на отклонения за всяка една от тях.
Красимир АНГЕЛОВ