Лихвите по външния заем са повече от бюджета за култура, наука и спорт

Депутатите започнаха работния си ден със спор левите или десните правителства на страната ни умеят да намаляват държавния дълг.

В последния ден от изминалата пълна работна седмица за парламента, народните избраници се захванаха с обсъждане и ратифициране на договор за нов външен заем с четири банки - „ЕЙЧ ЕС БИ СИ БАНК ПИ ЕЛ СИ", „СОСИЕТЕ ЖЕНЕРАЛ", „СИТИБАНК", „ЕН ЕЙ (клон Лондон)".Регистратор на заема е "УНИКРЕДИТ БУЛБАНК" АД.

Новият дълг е в размер на 1,5 млрд. лева и ще бъде използван за гласуваните с актуализацията на държавния бюджет допълнителни пари за разходите на министерствата, финансова помощ за Фонда за гарантиране на влоговете заради случая с Корпоративна търговска банка (КТБ) и за осигуряване на ликвидна подкрепа на банковата ни система.

„Защо се получава този заем", поиска да разбере от парламентарната трибуна депутатът от „БСП Лява България" Янаки Стоилов. Социалистът обаче не успя да получи отговор, тъй като председателят на Народното събрание Цецка Цачева го прекъсна веднага и му напомни, че този въпрос е разглеждан по време на актуализацията на държавния бюджет.

„Всеки български гражданин, който вече е роден, ще трябва да плати в следващите години за този заем по над 3400 лева", предупреди Стоилов. Според изчисленията на левицата разходите за лихви по този дълг са повече от общите средства, които се отделят за следващата година за култура, наука и спорт.

„Нека будната културна съвест се събуди и тук", напомни казуса „Слави Бинев - шеф на парламентарната културна комисия" Стоилов. Той използва дебата, за да похвали столетницата, като отбеляза, че в последните две десетилетия при правителствата с участието на БСП дългът на страната намалява, а не се увеличава.

„С тази икономическата инерция и със следване на сегашната икономическа политика България ще продължава да затъва и дори ще загуби това, което постигна в последната една година - 1,5% икономически растеж", отсече БСП депутатът. Думите за доброто финансово управление на страната от левите правителства ядосаха народният представител от Реформаторския блок Мартин Димитров.

„Всяко управление на БСП в последните 20 години свършва със свръх дефицит и тежка икономическа криза", заяви Димитров и даде пример с края на мандата на кабинета „Станишев", в който страната ни е достигнала свръх дефицит за първи път през 2000-та година.

„Наследството, което остави БСП, сега се финансира с дълг, защото няма друг начин", обясни искането за нов външен заем депутатът. Той отбеляза още, че намаляването на дълга минава само през спиране на бюджетните дефицити. „Само десните правителства са намалявали дълга на страната", отсече Мартин Димитров.

Г-н Стоилов даде рецепта за бърз фалит на държавата, ядоса се реформаторът. Според него трябва да се харчи това, което е произведено. Катастрофален ефект имало вземането на заеми с цел да се прави социална политика. Реформаторът подчерта, че сега се плащала сметката на катастрофата, завещана от Пламен Орешарски.

Менда Стоянова от ГЕРБ призова дебатът да се върне към темата, тъй като депутатите се отклонили от същността. Социалистът Румен Гечев изтъкна на свой ред, че България влиза в дългова спирала. Масираните тегления на заеми ни вкарват в дългова спирала, категоричен бе социалистът. От този дълг нито една стотинка не отива в българската икономика, допълни той.

По думите на Гечев при погребенията на крупни инвестиционни проекти, на които сме свидетели като Южен поток, Син поток, Бургас-Александруполис, АЕЦ „Белене", тази дългова спирала изглежда катастрофална. Социалистите се опасяват, че ще влезем дългова пирамида.

От ДПС обявиха, че ще гласуват „въздържал се". Проблемът не е при самия дълг, според Алиосман Имамов. Притеснителното било, че вземането на дълг ни ставало навик. Нека да се изтупа малко бюджета, да се видят резервите, а такива има и тогава да се взема дълг, призова депутатът. От ДПС искат всеки заем да води до увеличаване на БВП.

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини