Учим си уроците и по телефона до 2020 г, училищата се свързват в електронна платформа

Национална електронна платформа ще предоставя обучение с електронни учебници и помагала по всяко време и от всяко място – от стационарен компютър, лаптоп, таблет, мобилен телефон.

Това стана ясно след днешното заседание в Министерски съвет.

Правителството прие Стратегия за ефективно прилагане на информационни и комуникационни технологии в образованието и науката до 2020 година. Нейната основна цел е да осигури равен и гъвкав достъп до образование и научна информация.

Стратегията за първи път създава условия за изграждане на единна информационна и технологична среда, обслужваща училищното и висшето образование и науката.

Идеята е новите технологии в преподаването да направят уроците по-интересни и атрактивни, но и да мотивират ученици и учители.

Очаква се това да доведе до намаляване на броя на отпадащите от образователната система, по-високи постижения в усвояването на учебното съдържание, придобиване на нови полезни умения – презентационни умения и работа в екип.

Стратегията включва три етапа: в краткосрочния за следващата една година ще бъдат направени ключовите инвестиции. Предвижда се изграждането на единна високоскоростна оптична мрежа, която да свържи регионалните инспекторати по образованието, висшите училища и научните центрове. Това ще позволи използването на нов род интегрирани услуги, свързани с комуникация, обмен на документи в реално време и безхартиен документооборот, достъп до внушителни по обем бази данни, мултимедийни файлове.

Планирано е в поне 50 на сто от всички училища и в научните институти да бъде осигурена безжична мрежа.

Въвеждането на този етап на национална електронна платформа за управление на обучението и съдържанието ще даде възможност за електронно обучение и интегриране на сегашните електронни помагала и бъдещи електронни учебници.

Средносрочният етап, наречен „Мобилност и сигурност“, обхваща периода 2016-2017 г. В него се планира осигуряване на трайна оптична високоскоростна свързаност до образователните институции. Целта е да има възможност за работа с мултимедийни помагала в реално време, както и осъществяването на съвместни открити онлайн уроци, а също и отварянето на образователната и научна среда към мобилни устройства и мобилното обучение (m-learning).

Последният, трети етап, е Дългосрочният етап. Тоя е заложен във времето от 2018 г до 2020 година и се нарича „Универсалност и устойчивост“.Визията за него е създаване на единна образователна среда за всеобхватно обучение (u-learning), преминаване към електронни учебници по всички предмети, виртуални класни стаи и лаборатории, национална система за онлайн изпити и външно оценяване.

От допълнително осигурените в бюджета за 2014 г. 100 млн. лв. за образование, 15 млн. лв. се предоставят за ИКТ инфраструктура, платформа за е-обучение, безжични мрежи в училищата и електронни уроци .

М. Манолова

Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини