Фатих Атлъ |
Проливните дъждове в България за малко не осуетиха традиционните мазни борби в съседна Турция.Високото ниво на реките Арда,Марица и Тунджа стресна властите в Одрин,където се провеждат ежегодно състезанията и където трите реки се сливат. Тунджа напусна традиционното си корито и заля речните тереси. Имаше опасност под вода да попадне комплексът в Къркпанар, където се провеждат състезанията.
Притесненията на властите не се отразиха на безстрашния Фатих Атлъ, който спечели коча тази година. Той е на 30 години.Родом е от Самсун. Екипът на Кърджали бг вести има възможност да се запознае с шампиона и да го поздрави за победата. Той заяви,че е радостен да приеме поздравления от български журналисти.
Общо 1700 пехливани участваха в тазгодишното състезание.Те бяха от малки деца до зрели мъже.
Мазните борби са включени в списъка на ЮНЕСКО за опазване на световното нематериално културно наследство, чрез провеждащия се всяка година в Одрин турнир по пехливански борби „Къркпънар“. Този вид състезание е близък до борбата „кураш“, която е традиционна за тюркските народи. Участниците в тези прояви се наричат пехливани (думата произлиза от персийското pehlevān, което може да се преведе като „герой“ или „шампион“.
Преди старта на надпреварите, пехливаните се намазват обилно с лой или растително масло, най-често олио или зехтин. Облеклото им е оскъдно, като трябва да бъдат задължително голи над кръста и без обувки. Облечени са единствено с прилепнали къси панталони, ръчно изработени от биволска или телешка кожа. Традиционното наименование на тези кожени гащи е „къспети” и може да тежат до 10-12 kg. Крачолите се зашиват с конец един за друг преди мача, за да се предотврати възможността съперникът да вкара ръката си между тях.
Целта на състезателя е противникът да бъде туширан, като често това се оказва трудно, тъй като върху хлъзгавите тела е почти невъзможно да се приложи захват. По традиция, победител в пехливанските борби е този, който успее да обърне противника си по гръб или да го вдигне във въздуха, а наградата е жив овен. Състезанията се провеждат по панаири и фестивали, а борците се разпределят в категории от „мъник“ до „баш алтън“ (тежка). Много от тях тренират класическа или тежка борба и са възпитаници на спортни школи и гимназии.
Кърджали бг вести
Снимка:Мурад Саваш,вестник „Сабах”