Данък върху пустеещите земи поискаха представители на аграрния бранш у нас. В момента у нас има над 1,5 млн. декара земеделски земи, към които няма никакъв интерес от техните собственици, алармираха хората, които правят бизнес в селското стопанство. За въвеждането на налог върху изоставените ниви се обяви и земеделският министър Димитър Греков по време на кръгла маса за проблемите на земеползването. Според него „законът за комасацията на земята е безумно закъснял” и е трябвало да се направи още в края на 90-те години. Професор Греков се ангажира със създаването на работна група, която ще се заеме със списването на закон за комасацията. В нея ще се включат експерти от аграрното министерство, представители на бизнеса и аграрната наука. Първото й заседание ще бъде в края на следващия месец, стана ясно от думите му. В момента
средният размер на един земеделски имот е 5,5 дка
като след възстановяването на поземлената собственост през последните 20 години парцелите постоянно се свиват. За сравнение в останалите страни членки размерът на терените е десетократно по-висок. При тази ситуация е изключително трудно да се управляват имотите, а в същото време растат разходите за административни и стопански разходи. Само в 20 селища у нас има засега заявен интерес за комасация, при положение че има над 1000 землища на територията на страната. И в малкото на брой проекти обаче се постига между 30 и 50 на сто комасация на собствеността в землищата, сочи аграрната статистика. Без окрупняване на имотите обаче е трудно да има реални инвестиции в земеделската инфраструктура, категорични са от бранша.
Таксата, която ще плащат безотговорните собственици на земеделски земи, ще ги подтикне да решат трайно дали да ползват земите си, да ги отдадат под аренда или пък да ги продадат, смятат от Асоциацията на земеделските производители в България. Няма шанс българското земеделие да бъде високоефективно без комасация на земите, беше категоричен и Борислав Петков от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Държавата трябва да е ангажирана, защото проблемите пред българското земеделие тепърва предстоят при тази раздробеност. Има опасност и да не се усвоят парите за агроекология, обяви той. Изплащането на ренти в натура е един непазарен подход, който трябва да се отмени, защото
това е предпоставка за укриване на ДДС
каза още Петков.
Предстои създаването на електронен регистър на земите, съобщи още проф. Греков. От години у нас се говори безуспешно за събиране на цялата информация за собствеността и ползването на земеделските земи в единен регистър. Идеята е в него да се включат данни за ползването на земи, за арендните договори и други взаимоотношения, като се събере информацията, налична в министерството и във всички агенцииу ангажирани с проблемите на земеползването.
Без яхти с пари по селската програма
Професор Димитър Греков увери, че няма да се купуват яхти и вертолети с пари от Програмата за развитие на селските райони.
С пари от програмите за развитие на селските райони няма да се купуват яхти и вертолети, а ще се изразходват за целите на селския туризъм, каза вчера аграрният министър Димитър Греков. Поставена е горна граница на разходите за скъпарски возила до 47 000 лева, стана ясно от думите му.
Още през май ще бъде стартирана работата по мярката за младите фермери, съобщи проф. Греков. Според него създаването на агенция по земята може да реши част от проблемите в земеползването. Създаването на такъв орган обаче е в правомощията на парламента, уточни той.