Ердоган се готви да победи и интернет

Турският министър-председател Реджеп Ердоган никога не е бил приятел на социалните мрежи. Особено пък напоследък: от няколко седмици в Ютюб постоянно се появяват нови записи на части от негови телефонни разговори, които се разпространяват и през социалните мрежи Фейсбук и Туитър. В интервю за турски телевизионен канал Ердоган дори заплаши, че ще спре достъпа до тези интернет-платформи. "Не можем да принесем цялата нация в жертва на Ютюб, Фейсбук и други такива. Те подстрекават към неморално поведение и шпионаж, като при това печелят от цялата работа", заяви Ердоган и заключи, че подобен "манталитет на свободата" е недопустим в Турция.

Реакциите в социалните мрежи не закъсняха. Едни реагират с възмущение, други демонстрират чувство за хумор. "Ердоган иска да победи интернет. Желаем му много късмет", написа един юзър. Други пък се питат дали Ердоган не е превъртял окончателно.

Турският държавен глава Абдуллах Гюл не споделя позицията на министър-председателя. Пред вестник "Хюриет" той заяви, че е изключено въпросните сайтове да бъдат блокирани, тъй като става дума за много важни платформи. В същото време министърът на съобщенията Лютфи Елван защити прекия си началник Ердоган: "Не сме длъжни да търпим разпространяването на нелегални информации", заяви министърът.

Телефонните записи поставят Ердоган под натиск

От няколко седмици насам в Ютюб се разпространяват записи на части от телефонни разговори на Ердоган. За някои от тях самият турски премиер призна, че са автентични. Най-голям отзвук предизвика записът, в който Ердоган призовава сина си Билял да укрие от данъчните власти голяма част от парите си. Разговорът е записан през миналата година в същия ден, в който гръмна корупционният скандал с министри от правителството на Ердоган. Турският премиер твърди, че записът е монтаж и провокация от страна на живеещия в САЩ мюсюлмански духовник Фетхуллах Гюлен. Макар автентичността на много от въпросните записи да не е доказана, до този момент турското правителство не е предприело нищо за тяхното оборване.

Именно заради тези записи Ердоган плаши с блокиране на достъпа до Ютюб и Фейсбук, убедена е Аслъ Тундж от Истанбулския университет. Пред Дойче Веле тя каза: "Очевидно Ердоган е много ядосан. Още по време на протестите в парка Гези той се скара на Туитър. Сега обаче сме изправени пред друга ситуация - публикуваните телефонни разговори са заплаха за него лично", казва експертката по социалните мрежи. Според нея Ердоган си въобразява, че може да установи контрол върху интернет и социалните мрежи по същия начин, по който контролира и традиционните медии в страната.

Това обаче няма да е много лесно - още преди няколко години турското правителство се опита да блокира видеоплатформата Ютюб, но тази забрана лесно беше заобиколена. Още по-трудно ще бъде на властите да се справят с Фейсбук, казва Тундж и припомня, че 34 милиона турци поддържат свои профили във Фейсбук. С това страната заема седмото място в света по брой потребители на тази социална мрежа. "Правителството не може да забрани един сайт само защото той се държи като негова опозиция", посочва университетската преподавателка.

Как се заобикалят забрани

От 10 години насам турският блогър Еркан Сака пише във Фейсбук и Туитър критични текстове срещу правителството. "Много мои колеги си направиха анонимни профили и вече не се подписват с истинските си имена. Страхуват се, че могат да ги подгонят", разказва Сака. Той смята, че ако не се стигне до блокиране на социалните мрежи, властите ще обявят за противозаконни определени постинги и ще преследват техните автори. "От забраната на сайтове няма никакъв смисъл, защото междувременно има толкова много други възможности в интернет, а и софтуеър, позволяващ да се заобиколят забраните. Именно заради това харесвам интернет", казва 38-годишният блогър.Той обаче е убеден, че в момента няма сила, която да спре Ердоган: "Той е държавата, той контролира съдебната система и полицейския апарат и никой не може да го изправи на съд". Засега е трудно да се направи нещо повече срещу политиката на Ердоган, вярва турският блогър.

Източник: http://www.dw.de/

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини от Светът

Последни новини