Около 14 000 деца у нас изучават майчин език в момента, сочат данните на образователното министерство. От тях най-много - 9 000, залягат над турския език. Близо 5 000 са малчуганите, които минават подготовка по ромски бит и култура. Останалите са по няколко паралелки, които учат арменски и иврит. В момента майчиният език се изучава като свободно избираема или задължително избираема подготовка.
Пред разширяването на подобни програми обаче има няколко пречки. По данни на Харун Бекир - председател на Сдружението на учителите по турски език за Южна България, помагалата по неговия предмет не са обновявани от 1992 г. Мнозина от родителите пък настояват наследниците им да учат английски или немски език, който може да им отвори вратите към мечтаната работа по-късно.
Като един от проблемите пред въвеждане на задължителното изучаване на майчин език е липсата на достатъчно педагози. Ако реформата се състои, това означава, че просветното министерство ще е длъжно да изпрати учител по арменски, турски или иврит дори ако в дадено населено място има само един ученик от съответния етнос. Това обаче на практика е невъзможно.