Заради зачестили смъртни случаи от усложнения болните се питат смъртоносен ли е грипът.“Грипната епидемия затихва, пикът беше преди 3 седмици, сега лекар търсят главно пациентите с усложнения - обяснява проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и национален консултант. - Грипът “удря” по принцип най-слабото място на човека. Но като цяло сегашният щам атакува най-силно белия дроб. До тежко състояние може да се стигне заради мълниеносно развитие на хеморагична пневмония (с кръвоизлив) 1-2 дни след първите симптоми на грипа. Или към 10-ия ден заради бактериална пневмония, когато човек е подценил грипа в началото и не се е лекувал адекватно. Вирусът е агресивен към белия дроб, имунната система е отслабена и това води до развитие на бактериалната инфекция.” Според проф. Кантарджиев починали тази година от усложнения са повече от миналата и по-миналата.
Това обаче се обяснява с факта, че през 2013 и 2012 г. болните бяха приблизително 3 пъти по-малко от сега, обясни експертът. Той предупреди, че всеки тип грип е опасен и увеличава смъртността не само от пневмония, а дори и от инсулт. Затова хората не бива да се самолекуват, а да търсят лекар още в началото на заболяването.
Пневмония след грип уби вчера доц. Християн Грива, директор на Националния център по обществено здраве и анализи и бивш зам.-министър на здравеопазването в кабинетите на Филип Димитров и Ренета Инджова. За трагедията съобщи доц. Никола Василев, министър на здравеопазването и вицепремиер по време на “синьото” управление. По неофициална информация Грива боледувал от около седмица. Лекувал се е вкъщи. В петък състоянието му се влошило и по-късно починал.
Засега у нас се знае основно за починали от белодробни усложнения. Те са над 25 души, но точна статистика няма. В документите не може да се види причина за смърт грип. След време може да се дадат приблизителни данни за случаите, които според лекуващите безспорно са свръзани с инфекцията.