Шествие е София против шистовия газ 2011г. Сн.: wikipedia.org |
ЕК изготви план, който стимулира проучването и добива на шистов газ. Предвижда се намаление на парниковите газове с 40%.
Планът на практика дава стимули за развитие на всички сектори в енергетиката освен на централите, работещи с въглища, предаде БТА.
Проектът изисква държавите-членки да намалят до 2030 г. емисиите си на парникови газове с 40 на сто в сравнение с нивата от 1990 г. Въпреки това, като победа за индустриалните групи и страни като Великобритания, целите за 2030 г. не включват задължително увеличаване на количеството енергия, което се генерира от възобновяеми източници.
Европейската комисия предлага 27 на сто от енергията да е от възобновяеми източници до 2030 г., но заяви, че отделните страни ще решават сами дали и как да я постигнат.
В същото време се дава зелена светилна за проучванията за шистови залежи в целия регион, като изискването за пълна прозрачност при оценката за екологичните последствия от сондажите има само препоръчителен характер.
Оценките на въздействието върху околната среда трябва да се провеждат с "максимална прозрачност", се казва в текста на Комисията. Националните власти ще информират обществеността за химикалите, използвани при хидравличното разбиване.
Държавите-членки на ЕС само се приканват да прилагат формулираните принципи в рамките на шест месеца, като от декември 2014 г. ежегодно ще информират Комисията за мерките, които те са въвели.
Развитието на добива на шистов газ в ЕС е спорен. Някои страни (Великобритания, Дания, Полша, Румъния) разработват проекти за проучване, но Франция и България ги забраниха. Германия забрани хидравличното разбиване в богатите на вода области на нейна територия.
Решението идва след поредица от доклади, които сочат, че целите, заложени в енергийната стратегия до 2020 г. подкопават конкурентоспособността на ЕС, като водят до сериозно поскъпване на енергията и пречат на "европейския индустриален ренесанс".