Дядо Галактион скочи срещу толерантността

Митрополит Галактион/в средата/ скочи срещу криво разбраната толерантност

При липса на политици, които да назовават нещата с истинските им имена, се наложи това да правят висшите свещеници на България. Старозагорският митрополит Галактион в прав текст попита политиците кой управлява България и дали сме под християнството или продължаваме да сме под исляма. Гневната реч на владиката бе пред пантеона за избитите тракийци в Маджарово. Днес потомците на прогонените и изклани българи от Одринска и Беломорска Тракия, отбелязваха 100-годишнината от трагичното събитие.

Дядо Галактион водеше цяла кохорта свещеници, които отслужиха панихида за избитите ни сънародници. После отчето обаче заряза сресаните слова и гневно зареди думи, право в ушите на дошлата вицепрезидентка Маргарита Попова, депутат Смиляна Нитова/БСП/, Ирена Узунова/ГЕРБ/ и групата политически лидери озовали се на мястото.

„Налагат ни терминология на толерантността. Като че ли такава няма в другите страни, но те си пазят своите. Само в България днес не можем да разберем, католици ли сме, протестанти, православни или сме под исляма!” започна разлютения отец. „Толерантно ли бе клането преди 100 години?” попита Галактион и съвсем вбесен обърна очи към политиците и ги запита: „Кой управлява България? България православна ли е?” . След като насоли политиците, владиката постави на място и историците, спорещи и до днес какво ни е сполетяло за 500 години в Османската империя. „Робство. Агарянско* робство”, отсече Галактион.

Огромното множество избухна в ръкопляскания. Божието възмездие ще се стовари рано или късно. И за забравената история и за това, че децата ни се скитат немили недраги по чужбина, завърши владиката.

След речта му някак си в миманса останаха думите и на вицепрезидента. Попова старателно бе приготвила слово в което напомняше за жертвите дадени в Одринска и Беломорска Tракия, но за повечето това бе като завъртане на нож в раната. Тракийците  помнеха. В словото си вицепрезинетът заяви, че ситуацията днес е като преди 100 години - отново кервани с бежанци чакат пред границите на България. „Трябва да ги приемем, но и да помислим за своята сигурност, защото светът е жесток”, допълни тя.

По традиция, пред пантеона на загиналите тракийци бяха поднесени венци и цветя, а младо българче запали с факла вечния огън в памет на събратята ни.

В общия контекст се понрави адекватното слово на кметът на Маджарово инж. Милко Армутлиев. Без да се впуска в словоизлияния, той припомни имената на воеводите Димитър Маджаров и Руси Славов спасили живота на 20 хиляди бежанци от Тракия. И разбира се легендарния закрилник на Тракия – Капитан Петко Войвода. Под звуците на чиято песен премина минутката мълчание в памет на прогонените тракийци.

Хилядите дошли на събитието пък показаха, че не само тракийците, а и България още помни.

Въпросът е докога.

Г.Христов

*Агаряни-До 18-ти век така българите наричат османските подтисници. Името е нарицателно за османските мюсюлмани. Библейското му тълкуване е , че това са потомците на Агар, робинята на Авраам и нейния син Исмаил. В разговорния език агаряни идва от обръщението Ага.

,

Тракийци запалиха вечния огън в памет на избитите преди 100 години българи
После се поклониха пред пантеона на загиналите
Тракийският лидер Красимир Премянов до вицепрезидент Магарита Попова
Политици от всякакви окраски уважиха събитието
И хиляди българи от цялата страна

България помни
Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини