Българската православна църква почита днес църковния празник Успение - заспиване, на Свети Иван /Йоан/ Рилски, обявен за небесен покровител на българския народ. Празникът се чества в деня на годишнината от кончината на светеца. По традиция в Рилския манастир се отслужва литургия в памет на Свети Иван Рилски, основал църковната обител.
Той е живял е по времето на княз Борис и сина му Владимир, на цар Симеон и сина му Петър - време на широко разпространение на християнството в пределите на България.
Иван Рилски приема монашеството, но напуска манастира и се установява в Рила, като основава Рилския манастир.
Роден е около876 г. в село Скрино, Дупнишко. Умира на 18 август946 г. на 70-годишна възраст. Приживе избира трудния път на отшелничеството. Дните му минават в пост и молитва. Около него се събират последователи, които образуват монашеско братство. Преди да напусне този свят, Свети Иван написва завет към своите ученици и към целия народ, който и днес звучи поучително: "Ако ли се намери някой измежду вас, който сее плевели, раздори и други съблазни, такъв веднага го отстранете от вашето събрание, за да не обърне това в разяждаща живеница и да не се разпространи злото между добрите".
След неговата смърт учениците на Св. Иван Рилски пренасят тленните му останки от Рилската обител в древния Средец. През1183 г. мощите са отнесени в Унгария, но скоро след това отново са върнати. През1195 г. цар Асен I тържествено пренася мощите на Свети Иван в Търново, където те остават почти три столетия. През1469 г. реликвата е върната в Рилския манастир.
Почитан е като общобългарски светец, но славата му се разнася в Русия и по целия Балкански полуостров.
Храмов празник днес отбелязва и Рилският манастир - най-голямата и почитана българска светиня.