Шафранът възражда Кърджалийско, предлагат го като алтернатива на тютюна

Хасан Тахиров

Шафранът може да направи Кърджалийско богато като швейцарски кантон. Култивираният шафранов минзухар може да бъде алтернатива на тютюна и да носи многократно повече доходи на селските стопани в региона. При това отглеждането му е много по-лесно от това на зеленото злато. Това предлага на българските политици шведския гражданин от Кърджалийско Хасан Тахиров.

Шафранът е най-скъпата и най-търсена билка в света. Килограмът сушен шафран върви от 15 000 до 30 000 лева. Използва се за подправка в арабския свят. Особено търсен е той за пилафа. Много е ценен и от козметичния гигант Нивеа, както и от останалите големи фирми за козметика. Ползва се и от големите фармацевтични компании за различни лекарства. За сега предлагането на шафран на международния пазар задоволява едва 20 % от нуждите.

Тахиров се е свързал с производители на шафран, които проявават интерес към отглеждането на тази култура в Източните Родопи. Изследвани са почвите и климатичните условия, които според бъдещи инвеститори съответстват на 99 % нужните. Самият той също е поръчал анализ на почви от Кърджалийско в пловдивска лаборатория, които дали отлични показатели.Хасан Тахиров подготвя създаването на сдружение на производителите на шафран със седалище в Кърджали,което ще осигури пазар на продукцията.

Хасан Тахиров е запознал с проекта почетният председател на ДПС Ахмед Доган, който според него не проявил особен интерес. Чрез лидерката на ГЕРБ в Кърджали Цвета Караянчева той се срещнал с втория човек в партията Цветан Цветанов. Цветанов проявил голям интерес и обещал, че ако ГЕРБ спечели втори мандат ще ангажира земеделското министерство с проекта.

Хасан Тахиров не крие ,че инвеститорите не желаят да бъдат обект на бюрократичен рекет и търсят политици, които могат да им гарантират това.

Според Хасан Тахиров отглеждането на шафран в Кърджалийско ще направи местните хора заможни и ще спре обезлюдяването. Той е отпечатал листовки, които раздава на земеделски стопани. Интересът им към шафрана е голям, твърди Тахиров.

Според него местните хора са лъгани много с проекти за алтернативно на тютюнопроизводството земеделие. Затова инвеститърът който е осигурил е готов на първо време да засее шафран край основните пътни артерии и да даде шанс местните хора сами да се запознаят с тази култура. Той гарантира, че цената на луковиците на шафрана на светойвният пазар е достъпна за нашите земеделци.Инвестицията на декар е от порядъка на 500 евро. Шафранът е многогодишно растение и луковиците се сеят веднъж на десетина години. Това става през август или началото на септември.През октомври се берат цветовете. От тях се отделят близалцата в цвета. Те се изсушават и търгуват на пазара. От декар се добиват от 1 до 3 кг от продукта.

Според Тахиров отглеждането на шафран е все едно да сееш злато и да береш диаманти. Всеки земеделец в Кърджалийско ще има петролен кладенец или златна мина в нивата си, твърди Тахиров.

В момента шафран се отглежда в Кашмир, Индия, в Иран и Аздербайджан. С европейско финансиране са направени насаждения в Гърция и Кипър. САЩ са готови да инвестират 1,5 млрд.долара в Афганистан, като алтернатива на маковите култури от които се получава дрога.

Според Тахиров, много е важно проектът да получи държавна подкрепа в България.Това ще гарантира на производителите високи доходи.Те няма да работят без пари на алчни експлоататори,смята Тахиров.

Георги Кулов

Шафран
Източник: kardjali.bgvesti.net

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини