Майсторът на одринските пейзажи плени кърджалийската публика въпреки пречки на митничарите

Таип Йълмаз пред творбите си

    Майсторът на одринските пейзажи, творецът който живее на улица носеща приживе неговото име, педагогът изучил трима професори и десетки утвърдени майстори на четката в Турция гостува със своя самостоятелна изложба в Кърджали. Таип Йълмаз изложи в Арт галерия „Кръг” 47 свои творби, рисувани с акварел ,гваш и масло.Изложбата стана възможна благодарение на българската фондация Кръг и Дружеството за турска култура в Тракия и на Балканите със седалище в Одрин.

На откриването на изложбата присъства вицеконсулът на Република Турция в Пловдив Имрен Чамлаклъ.

  Председателят Радост Николаева от фондация Кръг подчерта, че изложбата е част от богатата програма за представяне на творци от Одрин в Кърджали. Таип Йелмаз е едно от най-ярките имена сред тези творци.

   От своя страна Таип Йълмаз посочи, че е участвал в изложба в Стара Загора преди време, но е истински щастлив,че може да гостува в Кърджали, където има приятели сред които художника Камбер Камбер.Той показа специално нарисуван пейзаж от града край Арда.

  Камбер Камбер пък приветства госта и посочи,че се познават от пленер преди 6 години. Още тогава той помолил Таип Йълмаз да гостува в Кърджали.

   Таип Йълмаз е роден преди 83 години в село Белоградец, община Провадия, Шуменска област. На 5 години се изселва и се установява с родителите си в Текирдаг. Първоначално работи като учител. Преподавал е на педагогически кадри. Преди 60 години се установява в Одрин. Става основател и пръв директор на Художествената галерия в града. Един от създателите на Тракийския университет.Преподава изобразително изкуство на студентите по архитектура и художествени специалности. Автор е на тритомник с архивни материали-фотоси,рисунки,документи за архитектурното богатство на Одрин. Има много изложби в цяла Турция и зад граница.

   За Кърджали бг вести Таип Йълмаз сподели, че винаги го е вълнувало съжителството между богатата история на Одрин и неговото съвременно лице. Впечатлен е бил силно от джамията Селимие, мостовете,имаретите. Грижил се е за тяхното опазване. Негови творби посветени на архитектурното наследство са поместени в албум, подготвен от валийството в Одрин.

   Изложбата бе пред провал, заради бюрократични спънки на българските митнически власти. Транспортирането на картините закъсня. До последно митничари ги снимаха и правиха описи. Само светкавичната намеса на шефа на митниците Ваньо Танов позволи откриването на експозицията.

Георги Кулов

Откриването на изложбата
С пейзаж на Кърджали
Митничари описват картините на Таип Йълмаз
Източник: kardjali.bgvesti.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини