Ден на национален траур в памет на Пламен Горанов

6 март е обявен за Ден на национален траур във връзка със смъртта на самозапалилия се Пламен Горанов в знак на протест срещу нечовешкото управление на община Варна.


Цяла България ще почете паметта на младия мъж, който се бореше срещу управлението на кмета на Варна Кирил Йорданов и срещу групировките в града. След поредни дни на масови протести дойде и денят 20 февруари, когато един от протестиращите - 36-годишният Пламен Горанов в ранната сутрин се самозапали пред сградата на Община Варна. Той носел плакат с искане за оставката на кмета, който след инцидента бил скрит от един от притеклите се на помощ охранители на кметството. "Оставка на Киро и целия Общински съвет до 17 часа на 20 февруари 2013 година" – са думите, изписани на плаката, който Пламен Горанов държал при самозапалването си на това място.

Пламен е човек с изявена гражданска позиция, противник на несправедливостта и готов да протестира в подкрепа на хора, изпаднали в беда. Пламен активно се включва в многохилядните граждански протести, които превърнаха Варна в "столица" на недоволството срещу лошото управление на ГЕРБ, бедността, корупцията и непосилните сметки на ток. Отчаян от положението, той се самозапали пред сградата на община Варна. Състоянието на Пламен беше много тежко, той бе поставен в медикаментозна кома и лекарите се бориха за живота му. Във Варна и страната организираха десетки акции за кръводаряване, за да се помогне на Пламен.

Пламен почина на националния ни празник - 3 март около 20 часа. В събота вечерта – 2 март положението на Пламен се е влошило рязко. Дотогава е бил поддържан в медикаментозна кома, а няколко дни е дишал самостоятелно. В събота е започнало рязко влошаване на състоянието му и въпреки всички спешни грижи и консултации, на 3 март около 20 часа Пламен Горанов е починал от полиорганна недостатъчност.

На 6 март, в 11, 30 часа, в храм "Света Петка" във Варна ще бъде поклонението пред Пламен Горанов. След това той ще бъде изпратен в София за кремация през следващите 1-2 дни заяви за БГНЕС Любчо Любчев, управителят на общинската фирма, която урежда подробностите около погребението. Такова е било желанието на бащата на самозапалилия се варненец, който издъхна на 3 март в Клиниката по термична травма на Военноморската болница във Варна. Урната с праха на 36-годишния Пламен ще бъде върната до края на седмицата и положена в семейна урна в старите варненски гробища. Засега няма определена дата, тъй като тя зависи от служителите на Софийския крематориум.

На 6 март на извънредна сесия на общинския съвет във Варна се очаква кметът на града Кирил Йорданов да каже дали ще си подава оставката. Преди дни, още преди Пламен да почине, Йорданов каза, че ако самозапалването на Пламен е станало заради някакво действие или бездействие на кмета, то той щял да си подаде оставката. Варненци коментират, че това е поредната подигравка на кмета Йорданов към тях с това, че той ще обявява решението си за подаване на оставка в Деня на национален траур в памет на Пламен, който се самозапали и почина, именно борейки се срещу властта на кмета във Варна.

Едва шест дни, след като Пламен Горанов се самозапали 53-годишният Венцислав Асенов Василев се самозапали в сградата на община Раднево на 26 февруари. Инцидентът стана около 15:30 часа. Мъжът до ден днешен е в много тежко състояние и е транспортиран в Клиниката по изгаряния в Пловдив. "Много е неприятно това, което се случи", заяви д-р Юлиан Илчев, кмет на Раднево. Той обясни, че мъжът не е искал среща с него досега. Не издигал и някакви искания или лозунги срещу общината. През есента е работил по програмите за временна заетост на археологически обект в Радневско. В момента обаче и той, и жена му били без работа. Когато влязъл в сградата на общината мъжът се обърнал към служителката на пропуска и казал: "Искаш ли да се запаля", след което лумнал в пламъци.

Общинари смятат, че се е полял с бензин точно преди да влезе в сградата. Охранител на общината скочил да гаси мъжа, но пламъците бързо го обхванали. Разнесъл се силен дим в коридорите на общината. Веднага пристигнала и линейка, но Венцислав вече имал тежки изгаряния. Пострадалият в момента се намира в Клиниката за изгаряния в Пловдив. Той е със 75% изгаряния. На 4 март мъжът е трябвало да бъде опериран, но още при първите интервенции е изпаднал в клинична смърт. Това е наложило незабавна реанимация и сърдечната му дейност е била възстановена. В момента той се намира в Интензивния сектор на клиниката, където състоянието му е под непрекъснат лекарски контрол.

Първият случай на самозапалил се човек е от 18 февруари тази година. Тогава отчаян от живота млад мъж се запали в центъра на Велико Търново на бул. "България". Той се заля с бензин на пешеходна пътека и се подпали със запалка. Въпреки опитите на случайно минаващ възрастен мъж да го спаси, отчаяният човек по-късно почина. Самозапалилият се обяснил на спасителя си, че го е направил, защото е отчаян от живота. От началото на масовите протести в страната специално във Варненско зачестиха случаите на самоубийства, няколко млади мъже скочиха от Аспаруховия мост в града и починаха, други са приети в болници в тежки наранявания.

 
Източник: actualno.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини