Лютви Местан: ГЕРБ застрашава правата и свободите на малцинствата

Възпоменателния митинг в Момчилград

Икономическата и социалната политика на ГЕРБ е катастрофална за държавата, застрашени са правата и свободите на малцинствата, които са подложени на узаконена дискриминация, а оттам и на асимилация, а демокрацията е под въпрос. Такава картина обрисува зам.-председателят на ДПС Лютви Местан от трибуната на възпоменателния митинг за жертвите на „възродителния процес” в Момчилград днес, предаде репортер на БГНЕС.

„Търсим отговора на въпроса накъде върви демокрацията в България. Събира ни тревогата, че нещо не е наред, демокрацията не върви на хубаво. Икономиката е в криза, социалната политика на кабинета е провалена, бедността се увеличава и завладява все повече български семейства, безработицата е огромна. Тютюнопроизводителят по наше време плащаше 480 лева осигуровки годишно, сега вече плаща 1 660 лева – 4 пъти повече”, посочи Местан и подчерта, че това е резултат от управлението на ГЕРБ. Към провала в икономическата и социалната политика обаче ДПС прибавя и несигурността за правата и свободите на малцинствата. „Всеки път, когато изразим подобна теза през последните 4 години, медиите ни обвиняват, че сме плашили хората с нов „възродителен процес”. Ние не казваме, че в страна член на ЕС и НАТО е възможно някой да тръгне срещу народа си с танкове, БТР-и калашници, както това стана през 1984 година. Не, това няма да се случи. Ние обаче казваме неоспоримо важно нещо – много по-страшни са формите не на явната, а на скритата дискриминация. Аз питам – ако дискриминацията е наложена със закон, това означава ли , че можем да говорим за законна дискриминация?”, запита реторично Местан. Той уточни, че вече 23 години не се решава елементарният въпрос с правото на учениците от турски произход 4 пъти седмично да изучават майчиния си език в раздел „А” на учебната програма. Според него законът, който сега се обсъжда в парламента, пак ще наложи ограничение и ще лиши децата на турските семейства от правото им да изучават родния си език като задължително-избираем предмет.

„Законна дискриминация е на път да бъде наложена и с възможно най-демократичната процедура – хиляди мюсюлмани в община Гоце Делчев до 1912 г. имаха цели 11 джамии, но сега нямат нито една. Общността е решила да си построи храм, в който да се моли на своя бог. Управляващата партия ГЕРБ поде инициатива този въпрос за изграждането на единствена джамия да бъде решен с референдум. Ще питаме мнозинството, казват от ГЕРБ. Ами ако то реши да каже „не”, означава ли това, че хиляди български мюсюлмани няма да имат своя джамия, това какво общо има с демокрацията? Правата и свободите не може да се подлагат на референдуми и докато нас ни има в политиката, няма да позволим това. Те са гарантирани в международни договори, които имат предимство пред вътрешното законодателство, включително и пред Конституцията”, отсече Местан.

Той посочи още, че у нас има много примери на съучастие на мюсюлмани с доброволен труд и дарения за изграждането или реставрацията на християнски храмове. „Ние поставяме въпроса от този митинг за разликата между интеграцията и асимилацията, както и този за  истинската толерантност и толерантността на думи. През последните години се налага да се борим за идентичността си. Който не опазва своята идентичност, не може да бъде интегриран, той е подложен на асимилация”, подчерта заместникът на Ахмед Доган.

Лютви Местан заяви, че „най-важната политическа задача пред ДПС е и най-голямата политическа задача пред българската демокрация”. Тя, според него, се състои в това да се изгради и да се реализира алтернатива на проваленото управление на ГЕРБ. „Трябва да се даде шанс чрез честни и демократични избори на едно ново правителство с нова философия и с нов формат на властта. Условието е – след честни избори, в което ние се съмняваме. Съмненията ни не са измислени, те са провокирани от самите управляващи, които при приемането на Изборния кодекс не подкрепиха нито едно опозиционно предложение. Напротив, те узаконяват такива изборни фалшификации, че гарантират дори и подмяна на вота”, категоричен бе на трибуната на митинга Лютви Местан. Той призова партиите  от опозицията в парламента да се противопоставят решително срещу опита на ГЕРБ да наложи свой Изборен кодекс. „Кой как се държи по този проблем е основен критерий за това кой кой е в българската политика, коя партия е истинска опозиция и коя опозиция е лъжлива. Ако след Нова година видите някой да се огъне, значи не е опозиция, няма по-важен въпрос от този”, подчерта още Местан.

Той доразви тезата си за новия модел на управлението на страната след предстоящите избори, след вчерашния си анонс на митинга в кирковското село Могиляне. Днес вторият човек във висшия апарат на ДПС заговори за реабилитацията на коалиционния модел. „Каква да бъде формулата на властта – експертен кабинет, правителство на националната отговорност, това  е вторият, по-маловажен въпрос. За нас по-важното е новото управление да има ясна национална програма с ясно дефинирани национални приоритети, както и ясна европейска визия за ускорено развитие и за излизане от кризата. Едно правителство на националните приоритети ще се радва, ако не на консенсусна, то на широка подкрепа. Тази философия предполага реабилитиране на коалиционността като по-правилния и по-необходим формат за управлението на страната. Дали правителството ще бъде коалиционно в традиционния смисъл на думата, съставено от партийни фигури от 2 или повече партии, или ще се радва на коалиционна подкрепа и ще включва предимно доказани професионалисти, експерти, зад които да стои широка коалиционна подкрепа е въпрос, който ще зависи от вота на избирателите догодина”, посочи Местан. На финала той подчерта, че идеята на ДПС за алтернативното правителство, което трябва да наследи проваления кабинет на ГЕРБ, е правителство на националните приоритети, което да изведе страната от кризата и да преодолее тежкото наследство на ГЕРБ.

Източник: kardjali.bgvesti.net

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини