Възрастно семейство от Хасково цери болки в краката в термалните води, които пресичат парка на Минерални бани |
Хасковските Минерални бани са на път да "съберат очите" на туроператорите като дестинация „на окято просто не можеш да устоиш“.
Амбициите за разкрасяването на общинския център и връщането на славата му като уникален курорт заради древните паметници на културата, красивата природа и лековитите термални извори, са на кмета Мюмюн Искендер.Екипът му вече има спечелени няколко проекта по европейски програми, а други разработки са почти на финала.
С близо 1,5 млн.лв. ще бъдат разчистени и разкрасени парковете в центъра на селището и край църквата „Св. Георги“. На няколко нива ще бъде направен постъп към минералната вода, която се излива от естествения термален извор в малка рекичка, и пресича централния парк. От време оно се знае, че водата, чиято температура варира от 54°С до 56 °С, е лековита за редица заболявания на опорно-двигателната и периферната нервна система. Намерените военни дипломи от 3 в. свидетелстват, че целебните води са използвани от римските легиони в Тракия.
Като атракция, в края на парка, ще бъде изграден и терариум с постоянна изложба на традиционни и редки видове змии, гущери, та дори и крокодил. Край чешмата срещу парка пък, ще бъде направен и басейн, в който хората ще могат също свободно да влизат и да церят болежките си. Като допълнителнен авангард, около него ще бъде изградено лазарно осветление.
Като част от благоустрояването на община, ще бъде изцяло подобрена пътнатаинфраструктура в селата Сърница и Караманци.
В Минерални бани имат одобрен проект и за туристически маршрути, които ще обхванат почти всички исторически и природни забележителности в района. За да бъде финализиран проекта за финансиране, общината очаква само съгласуване с министерството на културата.
72 са обектите на територията на Минерални бани, които са с национално значение, уточни Мюмюн Искендер. Местността „Гарваница“, където има тракийски и римски крепости, Шарапаните, мегалитния комплекс „Орлови скали“ до село Сърница, тракийските ниши по поречието на р.Олу дере, естествените находища на момина сълза и божур, са само малка част от интересните места, които ще бъдат включени в обходите.
По проект за бъдещите туристи, които ще идват на балнеолечение, общината ще осигури и „умни“ апаратчета. Сложени на ръката те мигновено ще преценяват дали минералните води са подходящи за дадения организъм. Всеизвестен факт е, че термалната вода в Минерални бани е уникална по своя състав за Европа.
Според кмета Мюмюн Искендер след приключването на обществените поръчки по финансираните проекти, ще започне и изпълнението им. Това ще стане около месец май догодина.
М. Манолова
В най-големия парк на курортното селищевече кипи уселен труд по почистването му. Скоро на това място ще има терариум |
Кметът Искендер е оптимист за бъдещето на Минерални бани като балнео-лечебен курорт по евростандарт |
Природно красивите места в баните скоро ще бъдат и много атрактивни |