Рудари добиват злато в Кърджалийско от 36 века

Директорът на историческия музей Павел Петков представя изложбата

Златодобивът е бил поминък на населението от Източните Родопи от дълбока древност. Открития рудник на Ада тепе край Крумовград показва, че тук жълтият метал се е извличал от ХVІ в.пр.Хр. Рударите са го експлоатирали до І в.пр.Хр. Златото е стигало дори до великолепната цивилизация на Микена. Това констатира българо-немска археологическа експедиция , която направи спасителни разкопки на връх Ада тепе. Проучванията тук датират от 1992 г.когато археолозите Георги Нехризов и Георги Кулов откриват древно тракийско светилище и правят археологически сондаж. През 2001 г. д-р Георги Нехризов проучва изцяло светилището, което е на върха на Ада тепе.Открита е ценна керамика от края на бронзовата и началото на желязната епоха.

През 2008 г. започват разкопки по склоновете в рамките на българо-немския проект „Желязо и злато –по следите на металургията в Древна Тракия. Ръководители са  доц.д-р Христо Попов и Албрехт Йокенхьофлер. Резултатите от разкопките са показвани на международни форуми и предизвикват небивал интерес.За 2011 г. това е най-големия археологически проект в България.Разкопките са на стойност 2,5 млн.лева.

Вчера проучвателите на обекта, сред които и геолози представиха резултатите от проучванията на научна конференция в Бизнесинкубатора.След това в Регионалния исторически музей бе открита изложба с находки от разкопките.

Кърджали бг вести

Източник: kardjali.bgvesti.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини