Стотина ценители на изкуството изпълниха двора на Керимовата къща за да присъстват на проява „3 в 1”. Дадоха си среща три мероприятия, организирани от Областния и общински инициативни комитети за отбелязването на вековния юбилей от Освобождението на Кърджали. За първи път на една проява от началото на честванията се събраха областния управител Иванка Таушанова и кметът на Кърджали Хасан Азис. Домакини бяха творците от групата на художниците. По традиция те представиха в навечерието на Деня на Кърджали своя изложба. Впечатляващи фотографии представи младия творец Ивайло Атанасов. Главния архитект на Кърджали Петя Назърова пък запозна присъстващите с подготвения от нея албум с архивни снимки на Кърджали.
В приветствието си към официалните лица и гостите художникът Емил Пенчев подчерта, че изложбата на живописци,графици и скулптори се отличава с жанрово разнообразие. За първи път се представят творби посветени на подвига на освободителите. Председателят на групата на художниците Владимир Чукич, автор на част от платната, отбеляза че е бил впечатлен от документите за войната , от желанието на младите българи да участват в освобождението на сънародниците си. Общо 18 творци представиха 48 платна, стана ясно от словата.
Областният управител Иванка Таушанова посочи, че освободителите са донесли тук духа на свободата, равенството и братството. Тя подчерта,че винаги в навечерието на празника творците на Кърджали радват публиката с качествени изложби.
Петя Назърова нарече албума със снимки на града –провокация към поколенията. Тя призова да пазим традициите и спомена за хората донесли първото училище, поща, болница. 1912 г. положи началото на урбанизацията на града, подчерта главния архитект.
Кметът Хасан Азис откри изложбите. Той посочи в приветствието си, че общината участва в тази вечер на изкуствата със албума на Петя Назърова. Той отмерва дистанцията от век, в която се вместваме и ние днешното поколение. Градоначалникът не скри желанието да види и история на Кърджали, написана от местни научни работници и краеведи.
Едни от впечатляващите творби бяха постерите със стихове на големия български поет Ивайло Балабанов на художника Владимир Чукич. Той определи Балабанов като най -големия български поет и дари творбите за „Центъра на света”,помещаващ се в хоремага на село Хухла. Там по инициатива на главния редактор на „Нов живот” Иван Бунков се събират творци за да творят мистериите на Хухла.
Георги Кулов