6 500 медици и шофьори от спешната помощ,включително и от Кърджали ще бъдат обучавани до края на 2013 година по проект „ПУЛСС - практически увод в лечението на спешните състояния", финансиран по програма „Развитие на човешките ресурси".
Това съобщи здравният министър Десислава Атанасова, която откри конференция в конгресния център на хотел „Шипка", посветена на проблемите на спешната помощ. Атанасова беше посрещната с огромен букет цветя и получи благопожелание от медиците за рождения си ден.
Тя заяви, че основна цел на проекта е подобряване на качеството на спешната медицинска помощ и подчерта, че това е ключов момент за издигането на доверието в здравеопазването. „Всички работещи в спешната медицина ще придобият повече знания и умения, повече увереност и професионализъм, от което ще спечели най-вече пациентът", добави Атанасова.
Тя съобщи, че въпреки много проблеми в спешната помощ има и някои положителни факти и изтъкна, че България е една от 16-те държави, страни-членки на ЕС, в която, освен, че е осигурен достъпът на всички до спешна помощ, за ползването й не се изисква доплащане.
Освен това България е с висок процент на налични линейки, оборудвани за транспорт и медицинско наблюдение на пациентите, добави още Атанасова. Тя припомни, че от 1 юни бяха повишени с 18% заплатите на работещите в системата и каза, че заради това се е наложило да бъдат рязко намалени капиталови разходи.
Такова намаление е предвидено и от 1 октомври, за да бъде увеличено заплащането в психиатричните болници и кръвните центрове, съобщи Атанасова.
Ръководителят на проекта Милена Григорова съобщи, че стойността му е близо 6,26 млн. лв. и уточни, че се предвижда изготвяне на анализ и база данни за обучението на персонала, изготвяне на протоколи за клинично поведение, проучване и прилагане на добрите европейски практики, разработване на програми за медицинските специалисти и шофьори, поддържане на електронна страница с рубрика на сайта на Здравното министерство.
Вече са издадени сборници за клинично поведение, съобщи още Григорова.