Кърджали домакин на екофест „Зелена вълна – 21 век”

За втора поредна година община Кърджали ще е домакин на 7-мия Европейски екологичен фестивал ”Зелена вълна – 21 век” за филми и тв програми, посветени на екологията и опазването на околната среда. Фестивалът, който е единствен по рода си в страната, ще се проведе от 27 до 29 септември, 2012 г. в красивия град в сърцето на Източните Родопи. Организатори на форума са Представителството на Европейската комисия в България, фондация „Европейки екологичен фестивал” и община Кърджали.
За седемгодишната си история Европейският екологичен фестивал ”Зелена вълна – 21 век” се утвърди като традиционен екологичен форум с международно признание и известност, чиято цел е представянето на съвременни продукции на тема екология и запознаване на широката общественост със съществуващите екологични проблеми. Фестивалът има за цел да поощри създаването на конкурентни филмови и медийни продукти, насочени към повишаване на екологичната култура и информираност на обществото, които допринасят за опазването на човешкия живот и природа. В тазгодишното издание на фестивала участват 83 продукции на водещите европейски и световни медии, независими продуценти и екологични организации от 24 държави (Австрия, Босна и Херцеговина, Белгия, България, Великобритания, Германия, Индия, Испания, Италия, Канада, Китай, Кралство Нидерландия, Македония, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Сърбия, Турция, Франция, Хърватия, Чехия, Япония).Участниците ще се състезават в следните категории:
• Документални филми
• Научнопопулярни и учебни филми
• Телевизионни програми, посветени на екологията и опазването на околната среда
• Туристически филми и продукции за опазване на културното и природно наследство
• Видеоклипове и спотове
И тази година Международно жури ще присъди Голямата награда „Щъркелово гнездо” в отделните категории на най-добрите екологични продукции. Ще бъде връчена и награда за „Най-добър балкански филм” на екологична тематика.В трите дни на фестивала ще бъдат представени най-нови продукции, които отразяват екологичните проблеми за борбата с глобалното затопляне и измененията в климата, природните бедствия и кризисни ситуации, качеството на въздуха и водите, управлението на отпадъците, индустриалното замърсяване и управление на риска, химикалите и генно-модифицираните организми и храни, вредното влияние на шума, защитата и опазването на природата и животните, биологичното разнообразие и човешкия живот, туристически филми и продукции за запазване на културното наследство, както и журналистически разследвания по актуални екологични проблеми.
Филмите от седмото издание на фестивала ще бъдат прожектирани в залите на Общинския център за култура и младежки дейности.

Прожекциите са с Вход свободен за гражданите от цялата страна и чужбина! 

В рамките на фестивала на 28 септември от 10.00 ч., 2012 г. в сградата на Бизнесинкубатор-Кърджали ще се проведе Образователен семинар-дискусия: „Политики и практики на превенция срещу природни бедствия и аварии”.Форумът се организира в партньорство с Представителството на Европейската комисия в България и община Кърджали.Дискусионната програма на фестивала, на 28 септември от 14.00 ч., 2012 г., сградата на Бизнесинкубатор-Кърджали, ще продължи с Кръгла маса „Екоземеделието в България и опитът в Източните Родопи”. Форумът се организира от община Кърджали със съдействието на Съюза на учените в България, Висше училище по агро-бизнес и развитие на регионите и Опитна станция по земеделие – Кърджали.

На фестивала ще гостува фотоизложбата “PET ART” на чешките автори Вероника Рихтерова и Михал Цихларж. Изложбата включва 18 панела с пластмасови бутилки, префасонирани в скулптурни обекти. Фотографиите и допълващите ги текстове имат образователен и естетически характер и показват всичко, което може да се направи от PET отпадъците - част от нашата действителност, които освен своята интересна история и вдъхновяващо настояще, могат да имат и велико бъдеще. 
Ще бъде представена и още една впечатляваща с тематиката си фотоизложба - „Драматичното въздействие на климатичните промени и добивната промишленост в страните от глобалния Юг” . Изложбата показва катастрофалните последици от изменението на климата, отговорни за смъртта на 300 000 души и носещи страдание на стотици милиони хора по целия свят и същевременно причина за все по-интензивни природни бедствия, водещи до глад, бедност, липса на вода, насилствена миграция и ескалация на конфликтите за ресурси. 

Източник: kardjali.bgvesti.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини