Ивайловград стана кулинарна столица на България

„Новото тракийско злато“ (НТЗ)  представя биопродукти  от Източните Родопи и издадения по проекта първи по рода си кулинарен пътеводител за района на Фестивала на традиционните храни, поминък и занаяти „Кулинарното наследство на Тракия” , който се откри вчера.

Фестивалът се организира на 1 и 2 септември в Ивайловград от местното читалище „Пробуда 914”.

Биологични и в преход производители от мрежата на „Новото тракийско злато“  представят своята продукция – грозде, вино, ядки, сусам, тахан, мед, ябълки, билки. На двата щанда, на които  се представи НТЗ, ще има и много материали, издадени по проекта – туристическа карта и пътеводител за Източните Родопи, туристически брошури и дипляни с информация за забележителностите на района и за посещения във ферми на биопроизводители. Гостите на фестивала  могат да си купят Кулинарния пътеводител за Източните Родопи, който съдържа рецепти за местни ястия, които могат да бъдат приготвени с биосъставки и информация как потребителите да се свържат с производителите.

Доц. Владислав Попов, координатор по биоземеделие в НТЗ, ще представи дейностите и постигнатите резултати по проекта, както и новите инициативи за подпомагане на биофермерите от региона.

През 2009 г. проектът „Новото тракийско злато“ започна със седем сертифицирани и в преход биопроизводители от района на Източните Родопи. Днес повече от 35 производители и преработватели са сертифицирани или са в процес на конверсия към биопроизводство, като всички са контролирани от сертифициращи организации. Повече от 200 души бяха информирани и обучени в биологично земеделие и животновъдство в рамките на 11 обучителни мероприятия (курсове семинари, работни срещи) по Програмата на НТЗ за обучение. До края на 2012 бяха издадени три наръчника по биологично земеделие (принципи и практики; производство на биологични билки; биологична защита на растенията). Повече от 17 фермери и преработватели бяха подкрепени финансово от проекта чрез схема, която покри 50% от разходите им по сертификация през 2011 г. и им даде възможност да кандидатстват по Мерки 121 и 123 на Програмата за развитие на селските райони.  

Фестивалната програма на  „Кулинарното наследство на Тракия” предвижда дегустации, демонстриране и обучение на занаяти, продажба на сувенири, картини, картички, разнообразие от продукти. Участници ще производители на плодове и зеленчуци, мед, тахан, вино и ракия, тестени изделия, млечни продукти, сладка, билки и подправки, плетива, майстори на домашно тъкачество, приложници и художници.

За проектаНовото тракийско злато

Новото тракийско златоe петгодишен проект (2009-2014) за устойчивото развитие на Източните Родопи, финансиран от Националната пощенска лотария на Холандия, най-голямата благотворителна лотария на страната. По проекта работят български и холандски експерти екотуризъм, устойчиво развитие,  биоразнообразие/дива природа, биологично земеделие, ПР и комуникации. В подкрепа на екипа са ангажирани холандските организации  АРК с опит в опазването на околната среда и Авалон, специализирана в биологично земеделие.

 Новото тракийско златое уникален проект, съчетаващ в интегриран подход работата по три компонента: дива природа, биологично земеделие и екотуризъм.

Вижте повече на: www.newthraciangold.eu 

Абонирайте се тук за бюлетина по проекта

Източник: kardjali.bgvesti.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини