Дори и да има такъв инвеститор, как ще изкарат хората без заплати. Доходи няма вече 5-ти месец. Това каза пред БНР Белю Стайков, председател на КНСБ в ОЦК-Кърджали.
Дори и да има такъв инвеститор, как ще изкарат хората без заплати. Доходи няма вече 5-ти месец. Това каза пред БНР Белю Стайков, председател на КНСБ в ОЦК-Кърджали.
Тези инвеститори, тези банки трябва да се разберат, алармира Стайков. Той се притеснява от разнобой.Подозираме битка между банките. Може би на първо време те трябва да се разберат и то колкото се може в по-кратък срок. Добре е да има конкуренция, защото може да се избере по-добрият вариант, но просто много се удължиха сроковете. По-бързо трябва да се разберат самите банки,подчерта Белю Стайков.
Той посочи, че подадените искове вече са около 300. Според Стайков, хората не вярват, че ще се вземе скоро решение.Надяваме се да се разбере в петък, имат още четири дни. Предполагам, че на 2 юли ще напуснат доста хора. Това е по-добрият вариант за хората – да напуснат. Дори и да не напуснат и ако се избере инвеститор, ще се правят поне два месеца ремонти. В това време хората пак няма да работят,добави Стайков.
БГНЕС припомня, че вчера синдикатите в завода информираха металурзите за проведените през уикенда разговори с Първа инвестиционна банка, която е намерила свой инвеститор за комбината и той не е полският холдингСилезия.Това за момента спира работниците от предприемане на крайни действия и засега те се въздържат от напускане, както бяха обявили миналата седмица. Вчера заявления затова са подали само трима души.
На 1 март металурзите от ОЦК Кърджали започнаха протест с искане да им бъдат изплатени заплатите. След дълги преговори за съдбата надружеството, на 14 май няколко души започнаха и гладна стачка, но след два дни тя бе преустановена.
Премиерът Борисов бе обещал, че до 20 юни ОЦК ще рестартира производството.Ако това не стане, металурзите излизат в гражданско неподчинение от 21 юни, заяви тогава регионалният лидер на КНСБ в Кърджали Ваня Караколева.Спряхме протестите, за да осигурим спокойствие на преговарящите за съдбата ни, а и повярвахме на Борисов за датата 20 юни. Кредитът ни на доверие обаче е на предела си, няма да си правя труда да искам разрешения от кмета или МВР, ще блокираме целия град,подчерта тогава синдикалистката.
От 1 март, когато хората излязоха на улицата, до момента никой от ръководството наИнтертръст холдинг,собственик на ОЦК, не ги е информирал за хода и резултатите от преговорите с банките-кредитори и потенциалните инвеститори. Междувременно 130 души напуснаха работа исе регистрираха на трудовата борса. Преди дни руският гигантУралмаши българският холдингХимимпортофициално обявиха, че се оттеглят от преговорите за ОЦК.