Турция формира етно-икономически анклав в Кърджалийско

Кърджалийска област  е обособена като турски етно-икономически анклав.Това е в следствие на навлизането на турски фирми и ангажирането само на местни турци като работници.Това заяди в Кърджали на кръгла маса по проблемите на имиграцията организирана от Европейския колеж по икономика и управление проф.Кръстьо Петков. Той приведе данни от които е видно ,че в Централен южен район за планиране са регистрирани 1600 фирми на граждани на трети страни от които 150 в Кърджалийска област.От тях 136 или 90% са на турски граждани.Освен това 270 граждани са регистрирали фирми от които 241 са турци и 6 руснаци.

  Професорът посочи,че основно при набирането на работна ръка в Кърджалийско се ползва механизмът на двойното гражданство,докато в други области се набират хора от Р Турция.Турските специалисти,които идват в Кърджалийско основно са с туристически,а не с работни визи.Официално няма издадено нито едно разрешително за работа.Един местен работник на турска фирма излиза месечно около 300 евро със заплата,осигуровки и храна,посочи още професорът.Кърджали става привлекателен не само с цената на труда но и с културната и езикова близост.

  Кръстьо Петков даде пример за опит за създаване на етно-икономически анклав в други части на страната с политиката на турската фирма „Шише джам”,която назначава на работа само етнически турци.

Тезата на професора бе подкрепена от зам.-областният управител на Кърджали Асен Тюрдиев. Той сподели,че в фирмата за автомобилни детайли „Теклас-България” край Кърджали се назначават само етнически турци.

  Георги Кулов

Източник: kardjali.bgvesti.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини